Як би хтось запитав: “ЗвIдки взялися украiнцI на Балканах? “- то одним словом можна вIдповIсти – пIсля берлIнського конгресу.

А детально: ПIсля берлIнського конгресу Галичина з мIстом Львовом1878 року стае частиною Австро – Угорськоi IмперIi, до якоi вже належала БоснIя – Богом забутий край. ВеликI простори БоснIi були зовсIм безлюдними.

 Безземелля краю та голод людей женуть з рIдного краю в пошуках за куском хлIба. Так заселяються пустиннI простори БоснIi саме украiнцями вIд 1880 – 1912. Сюди прибувають люди з СхIдноi Галичини, ПIвнIчноi Буковини, Закарпаття / ТернопIльська обл., ЛьвIвщина та Iвано-ФранкIвщина. В БоснIi виникають практично украiнськI села Лишня, Дев’ятина, Козарцi, Камяниця, Дуброва та iншi МIстечко Прнявор теж заселяться украiнцями.

Але обIцяного раю вони тут не знайшли. БIда була повсюди землi i грошей не було так просто достати. ЛIси треба було корчувати, щоб мати землю на якIй можна щось посIяти.

Важка украiнська доля спIткала людей у Боснii. Так в цей тяжкий час у прибитих бIдою людей виникае перша пIсня на цих просторах:

Волила б мене мати

На свiт не родити,

НIж я мала зайти в Босню

Та по нiй блудити

Тут и орли не лiтають

Бо не мають чого

Як то жажда бути паном

Приводить до злого

ДIти моi дрiбненькi

Що будемо робити?

Не тре менi вже маетку

Годі далi жити.

Але діти бідолахи

НIчим не гадають

Пхають руки до мiщатка

За хлiбом шукають

До першоi свIтовоi вIйни в БоснIi проживае 18 000 украiнцIв. В селI НсебIна Лишня заселяються украiнцI в бIльшостI з Бучацького повиту та Роготину. Дуже багато люду до БоснIi виiхало Iз села Коропец.

У 1907 роцI в с. НсебIна Лишня починае працювати перша у БоснIi украiнська читальня.

По закIнченню першоi свIтовоi вIйни нашI краi захопили важкI часи не тIльки економIчнI, а I розпочалася  нещаслива конфесIйна вIйна мIж греко-католиками та православними украiнцями .

Як  писав Т.Г.Шевченко:

“БолIт серце, як згадаеш. Старих слов’ян дIти. Впились кров’ю. А хто винен ? Ксьондзи, езуiти”.

На початку другоi свIтовоi вIйни всI боездатнI  молодI  хлопцI приступають  до УПА I рушають  на Украiну  боротися за ii самостIйнIсть. Али iхня доля була що, вони I нI встигли побачите БатькIвщини iхнIх батькIв, вже загинули I недIйшли нI до пIв дороге.

 

Украiнцям доводиться багато терпIти поневагань як у вIйськовI часи так i в повоенний час I з року у рIк громади зменшуються.

Варто нагадати що в зв’язку з вIйнами люди почали емIгрувати. Так пIсля першоi як I другоi свIтовоi вIйни багато украiнцIв з БоснIi переселяються до Америки, Канади, АвстралIi, БразилIi та Аргентини.

 В 1950 роках у НсебIна Лишнi розгораеться просвIтне товариство iм. Богдана Липкого i ставиться П’еса ” Сватання ”   органIзовано хор, молодь вивачае украiнськI танцI та Iн. .

Завдяки вчительки Слави БIленькIй яка прибула до НсебIна ЛишнIй з Львова пIсля другоi свIтовоi вIйни, разом Iз Iваном ТимкIв I Дмитром Морозом розробили першIй УкраiнськI Буквар у БоснIi, який було вдруковано у РуськIм КерестурI кIнцем п’ятидесятих рокIв I з якIм дIти вчили читати та писати рIдною мовою.

Незважаючи на рIзни обставини украiнцI БоснIi святкують свIй 100 рIчний ювIлей переселення. Торжествено i достойно на святi присутне 3,5 тисяч  синив i дочок украiнського народу I незалежно вIд iх релIгIйних поглядIв. Саме вIдзначення ювIлею всIм показало, хоч нас украiнцIв тут мало, але ми стIйки i витривали. Украiнська мова та пIсня, танцI та забави стали цIкавими усIм народам з якими спIвжили украiнцI на цих просторах.

ПIсля всього  знову прийшло нещастя до БоснIi, почалась громадянська вIйна не так давно а 1992 роцI i знову злиднI i режими впали на плечI украiнського народу. Наших хлопцIв вислано у першI ряди на вIйну, багацько вIд них  так I ни вернулись I так Украiнських мамIв знову у чорне обгорнуло. ТутешнI у цIi час уряд, псував украiнськI хати I збирався висилите украiнцIв з торбинкою у бIлIй свIт з домIв.(УкраiнIкI радо Киiв 25.03.93 о 18:00 годинI). Знову сльози, знову емIграцIя людей, на цей час до ШвейцарIi, АвстрIi, Канади, АвстралI

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s