ЧИТАЛЬНЯ – сільська культурно-освітня установа, найнижча ланка українських просвітніх організацій.
Перша Ч. була заснована в м. Коломиї у 1848 під час революції 1848-49 в Австрійській імперії. Ч. масово почали відкриватися в Галичині з 1876, на основі відповідного закону Австрійської держави (найчастіше під назвою “Руська читальня”). Ч. організовували селян до культурної та господарської праці. При Ч. нерідко діяли допомогові каси, драматичні гуртки, хори, бібліотеки спільного користування. Особливо розвинулася мережа Ч. у 1890 роках, коли наймасовіші галицькі культурно-просвітні товариства “Просвіта” і “Общество им. Качковского” згідно із затвердженими владою статутами перетворилися на триступеневі організації (централя – філія -читальня.). Ч. присвоювали назву товариства і надавали можливість придбавати щомісячні його видання на правах колективного члена. Часом сільські Ч. були колективними членами кількох товариств.
Напередодні Першої світової війни галицькі товариства у Україні відкрили Ч. на Лемківщині та Буковині і у 1907 року “Просвіта” одну таку організувала у Боснії у Муїнці село Насеобіна Лішня.
У хаті Олексе Тимкого який виїхав до Аргентини 1906 року священик Фелікс Щуйко зібрав парафіяни і прочитав  статут “ Просвіти ” і читальня почала працювати.
Вечором громадяни збирались у будинку і мале можливість читати книжки які  товариство “Просвіта” доставила у Боснію з України ,котрі буле безграмотні то їм читали . Будинок по дневі користавсь як перша  українська школа ,де діти різного віку  вчились читати і писати .
Будинок знаходивсь через дорогу першої  української церкви 1906 збудованої у Боснії ( дерев’яна так ї звали) .
У дальнім розвитку “Просвіта” у  1909 році регіструвала  і відкрила філію у “Просвіти” у Прняврі.
Згідно із щорічними звітами, у 1910 “Просвіта” налічувала 2355 Ч., а “Общество им. Качковского” – 1225.
Ч. згуртовували широкі селянські маси, сприяли формуванню національної свідомості, залучали українське населення до національно-визвольного руху. Із встановленням радянської влади вони були заборонені, а новостворені культурно-освітні центри діяли під назвою “хата-читальня”.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s